ÇAĞLAYAN
GÜNERİ İNŞAAT
SALTANAT KAYIĞI
ZEKERİYAPARK
ÇAĞLAYAN MEYDANI
İSTANBUL KÜLTÜR
ZEKERİYAPARK
DEFNE KONUTLARI
EX-SWIFT
DEMİR İNŞAAT
DİĞER PROJELER

Maket Neden Gereklidir?


3D modellemenin sonucu olan renderlar (görseller) ne yazık ki her zaman istenilen algısal boyutu yansıtamamaktadırlar. Bundan dolayı maket her zaman için vazgeçilmez bir sunum unsurudur. Büyüklüklerin, kütlelerin bir birine oranının algılanması için maket gereklidir. Farklı ölçeklerde ve iyi yapılmış bir maket, kağıt üzerindeki çizimlerden daha fazla ve uzun ilgi çeker, projeyi çok daha iyi anlatır.Maket Nasıl Yapılır?


Maket yapımına maketin hangi ölçekte yapılacağı belirlenerek maket yapımına başlanır. Ölçek doğrultusunda daha sonra maketi koruyacak faunusunda oturacağı profili içeren ahşap kenar tablanın boyutlarını belirlenir. Arazi eğimli ise mimari proje ışığında binaların oturum kotları belirlenir, gerekirse eğimli arazi bilgisayar ortamında modellenerek CNC makinesinde kotlarına uygun olarak işlenir veya daha yüksek kotlarda olan araziler metal konstürüksüyon malzemeleriyle yükseltilerek yapılabilir. Cephe ve cephe elemanlarının hazırlanması için sizden aldığımız proje çizimleri maket formatına uygun olarak yeniden çizilir ve kesime hazır hale getirilir. Hazırlanan bu parçalar formuna ve büyüklüğüne göre CNC veya lazer kesim makinesinde işlenir.

Kesilen cephe ve cephe elemanlarının montajı, montaj konusuda hassas ellere sahip personellerimiz aracılığı ile yapıştırılacak malzemeye özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılır ve binaların kaba gövdesi tamamlanır. Hazırlanan bu gövde airbrush selülozik oto boyası ile renk ve dokusuna ulaştırılır. Projede görülen bütün detaylar (pencere, kapı, korkuluk, balkon, söve, pergole v.b.) sırasıyla maket üzerine işlenir. Maket üzerinde bulunan (çatı, kubbe, rölyef süsleme ekipmanları vb.) gerçek kaplama dokuları çatılar kubbeler CNC yada 3D printer makinelerde işlenerek elde edilir elde edilen kütleler boyandıktan sonra montajı yapılır.

Arazi üzerine projede çizilmiş olan yol, kaldırım, duvar, havuz ve diğer yapılar eklenir. Bu aşamada eğer makette ışıklandırma varsa bahçe, havuz aydınlatmaları, sokak lambaları ve binalarda kullanılacak olan led aydınlatmalar için elektrik kabloları veya fiberoptik kablolar çekilir ve trafo ile bağlantıları yapılır. Binalar, hazırlanan arazi üzerine güçlü bir şekilde monte edilir.

Peyzaj planına uygun olarak bitkiler, ağaçlar, sokak lambaları, insan figürleri, otomobil, banklar, şezlonglar v.b yerleştirilir ve maketin yapımı tamamlanmış olur.